Arama motorlarında sitenizi daha fark edilir kılmak istiyorsanız Google anahtar kelime analizi kesinlikle gereklidir. Doğru hedef kitlenin ihtiyaçlarını, sorunlarını, beklentilerini ve hayallerini anlamadan SEO’da başarılı olmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden kurumsal şirketler web sitelerinin analizini ayrıntılı olarak yapar ya da bir SEO uzmanı aracılığıyla bu hizmeti alır. Web sayfalarının gelişmesini ve ilk sayfada sıralanmasını isteyen herkesin analizlerini titizlikle yapmasında fayda vardır.

SEO İçin Anahtar Kelime Analizi

Ziyaretçiler ücretli reklamlar ya da organik arama yoluyla web sitenize ulaşır ve içeriklerinize tıklarlar. SEO için anahtar kelime belirlenmesi onları sitenize getiren kelimelerin analiz edilmesi ve belirlenmesidir. Dolayısıyla anahtar kelime analizi aslında dijital pazarlama çalışmalarının temelini oluşturur. Yandex, Bing ve Google gibi arama motorlarının en büyük hedefi ziyaretçilere kaliteli içerik sunmaktadır. Bu yüzden de alakalı ve özgün içerikler barındıran siteleri sıralamada üste çıkarırlar. Web siteleri de trafiği artırmak için nitelikli ziyaretçilerin hangi kelimelere daha çok çekildiğini araştırır.

Web sitesi için içerik hazırlarken anahtar kelime kullanımı yeni pazarlar ve yeni okuyucular/ alıcılar bulmaya yardımcı olur. Sonuç olarak da dönüşüm artmaya başlar. Ancak analiz aşaması genelde düşünüldüğü kadar kolay bir işlem değildir. Önemli ölçüde bir inceleme süreci ve karar verme becerisi gerektirir. Ayrıca bunun için kullanabileceğiniz farklı analiz araçları da vardır. Bu araçlar sitenizdeki öne çıkan anahtar kelimeleri analiz eder. Aynı zamanda sektörünüze yönelik olarak daha çok ağırlık verebileceğiniz kelimeleri de önerir. Böylece sitenin verimliliği ve aldığınız sonuç bir anda daha tatmin edici bir hal almaya başlar.

Manuel olarak hedef kelimeleri araştırmak ve tespit etmek binlerce grafik ve elektronik tabloya göz atmak anlamına gelir. Bunu her gün yapmanız gerektiğini düşünürseniz oldukça zorlayıcı olabilir. Bir analiz aracı ile bu zaman kaybından kurtulabilirsiniz. SEO alanında yeni olsanız bile kolaylıkla anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Çünkü bu araçlar pazarlama performansını baz alan bir algoritma kullanır. Dolayısıyla sizin hedeflerinize ve verilerinize bağlı olarak verimliliği artıracak öneriler sunarlar.

Anahtar Kelime Analizinin Önemi

Pazarlamanın önü analitiğe dayanmaktadır. Pazarlamada yapılan testler ile performans erişim ile optimize olmalıdır. Amacınız pazarlama olduğunda anahtar kelime hacmi bir nevi her şeydir. Bu yüzden de SEO çalışmalarında önceliğiniz daima doğru hedef kelimeleri bulmaktır. Bu analiz sayesinde siteniz ve sıralamalarınız için birçok avantaj sağlarsınız.

Eğer anahtar kelime değerleri odaklı düşünürseniz doğru kelimelere yatırım yapma şansınız olur. Bu sayede de bütçenizi daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Sizi hedeflerinize götürmeyecek kelimeler yalnızca boşa harcama yapmak anlamına gelir. Oysaki dönüşümü artıran anahtar kelimeler hem SEO açısından faydalıdır, hem de sitenin trafiğini doğrudan artıracaktır.

Kelimeleri ne sıklıkta kullanacağınız da aslında okuyucu kitlenir ve işletmeniz ile ilgilidir. Bunun için biraz pazar eğilimi hakkında araştırma yapmanız gerekebilir. Doğru kelimelere odaklanmak kampanyanızın başarıya ulaşmasının anahtarıdır. Başarısız olacak, etkisiz bir çalışma için boşuna zaman kaybetmezsiniz. Daha alakalı kelimelere ulaşan müşteriler ve okuyucular içeriklerinizi paylaşmaya daha eğilimli olurlar. Bir açıdan ücretsiz reklam yapmış olursunuz.

Tüm bu avantajlara rağmen web sitesi sahiplerinin çoğu anahtar kelime analizi için yeterli bütçe ya da zaman ayırmazlar. Güncel analizler yapmadıkları için de sürekli aynı kelimelere odaklanıp başarısız olurlar. Kendiniz manuel olarak bu analizleri yapmaya zaman bulamasanız dahi bir analiz aracı ile bu çalışmayı kolaylıkla ve başarıyla yürütebilirsiniz.

Analiz Aracı ile Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Sektörde kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime analizi aracı bulunmaktadır. Bu araçlar hem ayrıntılı bir analiz bölümü, hem de rapor hazırlama kısmı içermektedir. Ayrıca birbirleriyle ilişkili olan kelimeleri de inceleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak Google’ın sunduğu araçları da kullanabilirsiniz. Bu araçlar başlangıç düzeyindeki dijital pazarlama işlemleri için yeterli olsa da performansı uzun vadede artırmaz. Bu yüzden daha gelişmiş araçlara ihtiyaç duyarsınız.

Daha popüler ve kaliteli bir araç kullanarak popüler anahtar kelimeleri arayabilirsiniz. Araç size popüler kelimeleri bulduktan sonra sonuçları segmentlere ayırır. Sitenizle alakalı kelimeleri seçmek arama motorları tarafından algılanan kalite puanınızı yükseltir. Bu yüzden popüler seçenekler arasından kendi sektörünüze ve kitlenize uygun olanları seçip kullanmanız gerekir.

Ayrıca analiz araçları aracılığıyla hangi anahtar kelimelerin ücretli, hangi kelimelerin organik, hangilerinin ücretli ve organik olduğunu da görebilirsiniz. Dinamik bir anahtar kelime analizi aracı web sitenize uygun olarak günlük kelimeler önerir. Bu sayede güncel ve popüler seçenekleri asla kaçırmazsınız.

Anahtar Kelime Nasıl Analiz Edilir?

Kelimeleri doğru bir şekilde analiz etmek ve bunun sonucunda kazancınızı sağlamak oldukça kolaydır. Sadece doğru bir çalışma yürütmeniz, bunun için zaman ve çaba harcamanız gerekir. Bir araç kullanarak analiz sağlamak istiyorsanız kaydolduğunuz araçta öncelikle bir oturum açın. Bu araçlar üzerinden web sayfalarını tam olarak, ayrıntılı bir şekilde araştırıp irdeleyebilirsiniz. Anahtar kelime öneri seçeneğini kullanarak da yazılımın bulduğu kelimelerden yararlanabilirsiniz.

Sitenizde, içeriklerinizle ve sektörünüzle alakasız olarak kelimeleri saptamak ve bunlardan kurtulmak için negatif anahtar kelime aracını da kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz, kullandığınız ve odaklandığınız kelimeleri Google anahtar kelime analizi aracı sayesinde gözlemleyerek nasıl sonuç verdiklerini görebilirsiniz. Performans sınıflayıcısı sayesinde performansınızın nasıl geliştiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Böylelikle geriye dönük olarak hangi kelimelerin işinize yaradığını, hangilerinin ise işlevsiz olduğunu keşfetme şansınız olur.

Backlinklerinizi arttırmak ve sitenizin gücüne güç katmak için hemen backlink paketlerimize göz atabilirsiniz.

[Total: 0 Average: 0]