Artık yediden yetmişe birçok kişi işlerini bilgisayar ya da akıllı telefon kullanarak hallediyor. Teknolojik aletler sadece iletişim kurmanın çok ötesine geçerek hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bu yüzden de ister istemez birçok terime maruz kalıyorsunuz. İşlerinizi daha sağlıklı yürütmek adına amatör düzeyde bir bilgisayar kullanıcısı olsanız dahi cache hakkında az çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca önbellek temizliği performansı artırdığı gibi, bazı durumlarda gerekli de olabilir.

Cache Nedir?

Önbellek anlamına gelen cache, telefondaki ya da bilgisayardaki bir çeşit depo çeşididir. Bu depo kısmında daha önceki işlemlerinizin bir kaydı tutulur. Mozilla, Google Chrome, Internet Explorer ya da Firefox gibi bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Kullandığınız tarayıcının markası fark etmeksizin hızlı bir site açılışı için tarayıcılar önbellekten yararlanır. Depo kısmı önceki işlemlerinizi ve faaliyetlerinizi aklında tutarak sonraki işlemlerinizi de tahmin etmeye çalışır. Böylece web sitelerine girmeye çalışırken zaman kazanır, sayfalara çok daha hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Cache Neden Gereklidir?

Bilgisayarlar ya da onların daha küçük versiyonları olan akıllı telefonlar belli başlı teknolojiler ile çalışırlar. Bu cihazlardaki teknolojinin bir parçası olan cache, belgelerin ve kodların içeriğini ya da kaynakların komut dosyalarını bünyesinde tutan kaynaktır. Hatta bazı durumlarda bunun da ötesinde medya ve köprüler, statik veriler ve spesifik metinler de bu kaynak içerisinde tutulur.

Cache Ne İşe Yarar?

Günümüzde zaman her şeyden daha önemlidir. Bu yüzden de bir işi daha kısa sürede yapmanın ayrıcalığı paha biçilemez. Gelişen teknoloji de bu sebeple bilgisayar bilimlerindeki deneyimi her geçen gün iyileştirmek için uğraşmaktadır. Önbellek, bir web sitesine bağlanmaya çalışırken sayfa yükleme sürelerini azaltır. Bunu, web sayfasından kaynakları daha hızlı alarak yapar. Cachenin içerisinde bulunan veriler sayesinde kaynakların hızlıca alınması kolaylaşır. İki ayrı önbellekleme yöntemi mevcuttur: içerik dağıtım ağları ve tarayıcı önbelleği.

Ayrıca web sitesi mimarileri söz konusu olduğunda depolar sadece bunlarla sınırlı değildir. Genelde büyük veri yığınlarını bünyesinde barındıracak biçimde tasarlanmış olan cache ile birlikte diğer depolar da kullanılır. Örnek olarak bir SQL veri tabanı maliyetli ve cacheye kıyasla yavaş olmasına rağmen daha güncel, esnek ve hızlıdır.

Tarayıcılardaki önbellekler bulundukları bilgisayardaki yerel depolama alanını kullanarak kaynakları saklar. Tarayıcıyı etkin olarak kullandığınızda kaynaklar RAM ve sabit diskte depolanır. Aynı internet sitesini tekrar ziyaret ettiğinizde sıfırdan kaynak alınmasına gerek duyulmaz. Kullandığınız tarayıcı ihtiyaç duyulan kaynağı önbellekten alır. Önbelleğin depolanma alanı hızlı bellek olduğundan ihtiyaç duyulan kaynaklar da hızlıca yüklenebilir.

Kaynakların hızlı bir şekilde yüklenmesi önemli bir faktör olsa da, kaynakların güncel olması da interneti düzgün kullanabilmek için bir zorunluluktur. Güncel olmayan kaynak artık geçerli değildir. Bu yüzden tarayıcı aynı zamanda kaynakları sürekli analiz ederek eski verileri tespit eder. Eski olduğu belirlenen kaynakların yeniden alınması gerekir. Ayrıca cache temizleme yöntemi ile de sitelere tekrar girdiğinizde kaynakları güncellemiş olursunuz.

WordPress İçin Ücretsiz Cache Eklentileri

Herhangi bir web sitesi sahibi iseniz SEO açısından sayfanın ve içeriklerin hızlı bir şekilde yüklenmesi de büyük önem taşır. Bu açıdan da en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress için ücretsiz cache eğlentileri fazlasıyla rağbet görür. Birçok farklı eklenti olsa da işlemlerini kolaylaştıracak ve performansınızı artıracak bir eklentiden şu özellikleri bekleyebilirsiniz:

l Hem masaüstü, hem de mobil tarayıcı için önbellek

l JavaScript, CSS, HTM birleştirme, küçültme ve erteleme

l Nesne önbelleği tutma

l Sayfa açılış hızı puanını iyileştirme

l CDN Ayarları

LiteSpeed Cache

l Puan: 9.6/10

WordPress ile uyumlu olarak çalışan Litespeed cache eklentisi, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz kapsamlı bir eklentidir. Fonksiyonlarını yerine getirirken sunucu taraflı LSCache modülünü kullanır. Kendisini sürekli olarak geliştirir ve günceller. Alt yapısı oldukça sorunsuz bir şekilde çalışır; bu yönüyle de tüm beklentilerinizi karşılar.

WP Fastest Cache

l Puan: 8,7 / 10

İnternet sitelerinizde tercih edebileceğiniz, WordPress ile uyumlu bir diğer ücretsiz ücretsiz cache eklentisi WP Fastest Cache’dir. Ücretli versiyonu da bulunan eklentinin ücretsiz versiyonu da oldukça işlevseldir. Özellikle etkileşim sayısı yüksek web sitelerinde ortaya çıkan yavaşlama sorununu tamamen çözer. Eklentinin kurulumu da kullanımı da oldukça kolaydır.

W3 Total Cache

l Puan: 8 / 10

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en eski ve en gelişmiş eklentilerden biri de W3 Total Cache’dir. Ayarları başlangıçta biraz karmaşık gibi görünebilir. Ancak sonrasında stabil bir şekilde kullanmaya uygundur. Kısa sürede sitenizin performansını gözle görülür bir şekilde artırır.

Önbellek ve Site Hızı

Bozulmuş önbellekler tarayıcının kaynakları doğru ya da hızlı bir şekilde almasını engeller. Bu yüzden de önbellek temizleme önerilmektedir. Oldukça basit ve teknik bir işlem olan temizlik sonrasında hiçbir şey bozulmaz. Temizlik sonrasında orijinal kaynağın URL’si tarayıcı kaynağında en son haliyle görülür.

Sabit yeniden yükleme özelliğini kullanarak tarayıcı önbelleğini tamamen temizleyebilirsiniz. Buna ek olarak dinamik olarak yüklenen kaynakları da tekrar getirir. İçerik dağıtım ağları ise standart bir cache gibi çalışmaz, bundan daha fazlasıdır. Veriler coğrafi olarak dağıtılmış olan farklı konumlarda depolanır. Bu sayede de coğrafi konuma bağlı olarak tarayıcının veri alma ve gönderme süreleri çok daha kısa olur. Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak farklı periyotlar halinde önbelleği temizleyebilirsiniz. Ayrıca temizlik sırasında hangi kaynakları temizlemek istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Eğer eklenti kurmakla uğraşmak istemiyorsanız biz sizin için tüm eklentilerinizi kuruyor ve tüm site içi seo ayalarınızı yapıyoruz. Hemen şimdi site içi SEO çalışmasını satın alın ve arkanıza yaslanın.

[Total: 1 Average: 5]